Jak sadzić powojniki ogrodowe?

Zapewne każdy miłośnik pięknego ogrodu posiada w swojej kolekcji pnącza powojników. W przypadku tych gatunków roślin gwarancją udanego wzrostu oraz ich obfitego kwitnienia jest dobór odpowiedniego miejsca w ogrodzie, staranne przygotowanie podłoża i prawidłowe posadzenie. Najlepiej sprawdzi się powojnik ogrodowy który jest uprawiany w pojemnikach 2-litrowych lub większych, z dosyć dobrze rozwiniętym systemem korzeniowym. Tego typu rośliny można sadzić przez cały sezon – od wiosny do późnej jesieni.

 

Od czego zacząć sadzenie?

Najpierw należy wykopać dół o wymiarach 60 x 60 x 60 cm. Jeżeli mamy urodzajną glebę to dół może być mniejszy. Ściany w dole powinny być tylko ponacinane łopatą. Przy kopaniu warto pamiętać, że górna warstwa gleby jest w zasadzie bardziej urodzajna niż dolna, dlatego dobrze jest wymieszać ją z pozostałymi komponentami, a tą dolną warstwę odrzucić.
Na dno naszego dołka warto jest wysypać drenaż, który będzie nam służył do szybkiego odprowadzania nadmiaru wody. Warstwa drenażu powinna być na grubość 10–15 cm. W przypadku gleby lekkiej, piaszczystej i z przepuszczalnym podglebiem można z drenażu zrezygnować.
Następnym krokiem będzie ułożenie agrowłókniny na drenażu lub gęstej siatki cieniującej, która zabezpieczy go przed zamuleniem. Potem należy
wysypać warstwę dobrze rozłożonego obornika zwierzęcego lub obornika granulowanego. Możemy tutaj użyć także dobrej ziemi kompostowej. Następnym etapem jest wypełnienie dołu ziemią zmieszaną z odkwaszonym torfem oraz ziemią kompostową. Przed posadzeniem roślinę razem z doniczką należy zanurzyć w wodzie na około 10 min, aby podłoże odpowiednio nasiąkło. Potem należy już tylko wyjąć roślinę z doniczki w taki sposób, by nie rozbić bryły korzeniowej. Pamiętajmy, że nie należy wyjmować rośliny ciągnąc ją za pędy. W taki sposób możemy ją zniszczyć.

 

Najpopularniejsze powojniki wielkokwiatowe sadzimy o 5–10 cm głębiej niż rosły nam w pojemnikach. Natomiast powojniki botaniczne oraz powojniki bylinowe należy posadzić na takiej samej głębokości bądź 1 cm głębiej niż rosły do tej pory. Po posadzeniu pod kwiaty warto podłożyć ściółkę, która zapobiegnie nadmiernemu parowaniu wody z gleby oraz rozwojowi chwastów.

 

Author: basniogrod.pl