Czy w self-publishingu autor zawsze musi być sam?

Wydanie własnej książki dla wielu jest najskrytszym marzeniem i miesiącami lub latami pracuje nad tekstem, by w końcu móc go wysłać do wydawnictwa. Część tych osób marzy o karierze pisarskiej, która pozwoli utrzymać się z pisania, a część chce tylko zobaczyć swoje nazwisko na półce księgarni i poczuć satysfakcję, że się udało. Jednym ze sposobów na wydawanie własnej książki jest wzięcie całego procesu we własne ręce i wydanie ich własnym nakładem.

Redakcja, korekta, skład…

W świadomości wielu osób te pojęcia funkcjonują, ale tak naprawdę dopiero decydując się na self-publishing, zaczynają poznawać charakter każdego z tych zabiegów i ich kolejność. Postawienie ostatniej kropki może wydawać się kamieniem milowym do wydania książki, jednak zaraz potem pojawia się długa lista zadań do wykonania, których nie powinniśmy podejmować się zupełnie sami, nawet jeśli jesteśmy zawodowymi korektorami. A więc dochodzi jeszcze zadanie najważniejsze – znalezienie odpowiednich ludzi. Najpierw do redakcji, później składu, korekty, zaprojektowania okładki, wybór drukarni i druk, a równolegle toczą się jeszcze sprawy formalne jak pozyskanie numeru ISBN, marketing i próba znalezienie księgarni, które zgodzą się przyjąć naszą książkę lub budowa własnej strony internetowej. Podstawą jest niewykonywanie tych wszystkich prac samodzielnie, ale nawet samo znalezienie freelancerów świadczących potrzebne nam usługi dla osoby niezorientowanej w branży może okazać się sporym wyzwaniem. Bo jak odróżnić dobrego korektora od tego słabszego?

Czy ktoś nam może pomóc?

Spraw związanych z przygotowaniem tekstu do druku nie powinniśmy brać na swoje barki z bardzo prostego powodu – wiemy, co chcieliśmy napisać i nasz mózg nie zauważy błędów, dopowiadając samodzielnie właściwe rozwiązania. Dlatego zaczęły powstawać firmy, które przejmują opiekę nad naszym procesem wydawniczym. Nadal to my jesteśmy wydawcą, do którego w każdej sprawie należy ostatnie słowo, ale mamy przy tym kogoś, kto wie jak podejść do każdego kolejnego zadania. Dla osoby, która po raz pierwszy decyduje się na wydanie własnej książki, będzie to ogromną pomocą i ułatwieniem, trzeba tylko pamiętać, by upewnić się, że nie mamy do czynienia z wydawnictwem typu vanity, którego pomoc nie będzie wyglądała tak różowo, tylko z ludźmi, którzy poważnie traktują swoją pracę i naprawdę chcą nas wesprzeć.

 

Author: basniogrod.pl