Fosforan paszowy – cenne źródło wapnia i fosforu

Hodowcy zwierząt doskonale orientują się jak istotne jest ich właściwe żywienie. Istotą prawidłowego odżywiania jest podawanie pasz bogatych w cenne składniki mineralne oraz witaminy, które to gwarantują prawidłowy rozwój oraz dobre zdrowie zwierząt. Dobrym pomysłem jest wdrożenie do diety poszczególnych osobników fosforanu paszowego. Jego podawanie powinno być uzależnione od rodzaju oraz wieku zwierząt.

Fosfor i wapń a istotne objawy ich niedoboru

Fosfor to składnik, który naturalnie występuje w kościach oraz we krwi. Bierze on udział w procesie przemiany białek i węglowodanów oraz wspomaga procesy energetyczne. Spadek apetytu oraz osłabiony wzrost młodych osobników jest istotnym sygnałem do rozpoczęcia suplementacji preparatu z zawartością tego pierwiastka.

Wapń jest podstawowym budulcem kośćca oraz zębów. Jego niedobór objawia się zazwyczaj wystąpieniem krzywicy oraz łamliwością i kruchością kości. Wówczas to zwierzęta hodowlane mają problemy z przeżuwaniem oraz poruszaniem się, co odbija się niekorzystnie na ich zdrowiu. Wprowadzając do diety zwierząt we właściwym czasie fosforan paszowy można skutecznie zapobiec wielu poważnym schorzeniom.

Fosforan paszowy a dobre zdrowie zwierząt hodowlanych

Każdy świadomy hodowca doskonale wie, jak ważne jest dostarczanie do organizmu zwierząt wszystkich niezbędnych pierwiastków oraz witamin.
Cennym źródłem fosforu oraz wapnia jest fosforan paszowy. Obecnie komponent ten jest powszechnie dostępny na rynku rolniczym. Każdy hodowca zainteresowany zakupem ma do wyboru:

  • fosforan jednowapniowy, który to jest przyswajalny w 88 – 90 procentach
  • dwuwapniowy – przyswajalny w 75 – 77 procentach
  • trójwapniowy przyswajalny w 72 – 75 procentach

Fosforan jednowapniowy to niezwykle ważny komponent paszowy gwarantujący kondycję oraz dobre zdrowie każdego stada.

Fosforan jednowapniowy a prawidłowe żywienie kur

W żywieniu kur nieśnych niezwykle ważne jest dostarczanie im poszczególnych makroelementów w odpowiednich ilościach.
Fosfor to cenny pierwiastek, który bierze udział w przemianach węglowodanów, białek oraz procesach energetycznych. Wchodzi on w skład kwasów nukleinowych i enzymów. Jego niedobór w dziennej dawce pokarmowej skutkuje u drobiu nie tylko spadkiem apetytu, lecz także problemem z mineralizacją skorupy jaj. Z kolei nadmiar fosforu w dziennym menu często powoduje nieprawidłową budowę skorupy, niedostateczną jej grubość oraz anomalie kości u młodych osobników.

Co prawda fosfor jest obecny w wielu paszach roślinnych. Można pośród nich wymienić: pszenicę, otręby pszenne, śrutę sojową i rzepakowa oraz jęczmień. Niestety bardzo często bywa tak, że zawarta w tych paszach ilość fosforu jest niewystarczająca dla prawidłowego rozwoju ptactwa. W okresie odchowu kur zalecane poziomy fosforu przyswajalnego wynoszą od 0.40 – 0.45 % do 0,32 – 0,35 %. Podawanie fosforanu paszowego w dawkach zalecanych przez producenta zawsze gwarantuje ptactwu dobre zdrowie oraz prawidłowy wzrost.

Author: basniogrod.pl