Piszemy pierwszy referat. Od czego zacząć pisanie referatu

Wiele osób zadaje sobie pytanie jak wygląda referat ponieważ ta forma wypowiedzi nie jest omawiana na lekcjach języka polskiego, a przynajmniej bardzo rzadko jest na nią czas. Z tego tez powodu, chociaż wielu nauczycieli szkolnych i akademickich proponuje uczniom te formę wypowiedzi do zdobycia dodatkowych ocen, to niestety nie każdy z nas wie, jak się zabrać za napisanie takiego tekstu. A wbrew pozorom jest to bardzo łatwe i wcale nie musi wiązać z całą stertą kartek napisanego przez nas tekstu.

Od czego zacząć pisanie referatu

Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę z tego, ze referat jest tekstem naukowym przygotowanym do wygłoszenia, dlatego też odczytanie referatu nie powinno trwać dłużej niż kwadrans. Pamiętajmy również o konstrukcji tego rodzaju tekstu, która pomaga słuchaczom w odbiorze przekazywanych informacji. Rozpoczynamy od wstępu następnie przechodzimy do przedstawienia planu naszej wypowiedzi oraz do najważniejszej wykorzystanej przez nas literatury. Gdy już ujmiemy te elementy w naszej pracy przechodzimy do tekstu zasadniczego i podsumowania. Pamiętajmy również, że powinniśmy używać w tekście języka naukowego, jednak w takim stopniu, żeby był on zrozumiały dla naszych odbiorców. Warto również zwracać uwagę słuchaczy na najważniejsze fragmenty naszej wypowiedzi używają sformułowań typu “warto zwrócić uwagę na…”. Używajmy również krótkich zdań, które będą łatwiejsze w odbiorze.
Jednak jeśli nadal zastanawiamy się jak wygląda referat to warto wykorzystać wyszukiwarkę internetową i sprawdzić jakie referaty zostały umieszczone przez innych użytkowników sieci. Na pewno w kilka minut znajdziemy referaty podobne do tych, które sami planujemy napisać. A przecież wcale nie jest to trudne zadanie jeśli tylko będziemy się trzymać wymienionych powyżej zasad pisania tej formy wypowiedzi. Nawet jeśli jeszcze nigdy tego nie robiliśmy, to po napisaniu pierwszego referatu na pewno uznamy, ze wcale nie jest ot takie trudne jak nam się na początku wydawało.

Author: basniogrod.pl